Ballard Cup 2020
Jul 6, 2020

Sloop Tavern Yacht Club

Class Breaks
Class Breaks     Boat List     Small Class Breaks

Class 1 - Non-Flying Sails Division - Start 18:15:00      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
Posey 1363 Cal 25 Michael Kahrs 249 STYC
Blue Lullaby 391 NEWP28-2 John H Endresen 231 STYC
Lady Too 59382 San Juan 28 Damon Darley 219 STYC
Amoretto 79104 Jeanneau Arcada Martin Bower 204 STYC
Frog Prints 79070 DUFR D34 Tim Onders 192 STYC
Velella 150 Wylie 31 Ryan Helling 183 STYC
Whistling Swan 69494 ISLA36-1 Bill Pirrie 174 STYC

Class 2 - Non-Flying Sails Division - Start 18:20:00      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
Grayling 7 Q-Class Duke H Phan 168 STYC
Mata Hari 1660 Catalina 36 MKII Jeff Blyth 168 STYC
Outlaw 77108 J/30 Cindy Gossett 156 STYC
Billabong 4200 Lancer 36 Robert Kirkman 153 STYC
Wind Dancer 46489 Tartan 3800 Chris McMuldroch 153 STYC
Gusto 44119 Swan 441 Y Miller 120 STYC
Latitude 60680 Jeanneau 409 Bill Gibson 120 STYC
Avalanche 495 J/105 Jeremy Boynes 114 STYC
Francy 42520 Thomas 35 Gay Morris 102 CYCEdmonds
TABU 79167 Farr 44 Jim Leonard 54 STYC

Class 3 - Flying Sails Division - Start 18:25:00      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
Aquavit 3242 Interational Folkboat David Sinson 285 STYC
Water Street 1376 Cal 2-24 Mark Jackson 252 STYC
Rock Lobster 59306 San Juan 7.7 Trent Piepho 210 STYC
Sea Haven 930 Catalina 34 Cary Kaczowka 192 STYC
Joe Boat 1776 J24 Joe Regensburg 186 N/A

Class 4 - Flying Sails Division - Start 18:30:00      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
Perfectly Strange 87210 POCK22-1 Paul Kalina 174 STYC
More Uff Da 26 Moore 24-1 Ben Braden 168 STYC
Norn 49450 SC 27 Mitch Leupold 150 STYC
Zap 59269 ZAP26 Don Sarin 147 STYC
Pell Mell Sonoma 27 Joe Grieser 141 STYC
LXVIII 63 J27 Wendy Robards 138 CYC Seattle

Class 5 - Flying Sails Division - Start 18:35:00      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
20 Degrees 18602 Wylie 34 Duncan Chalmers 150 STYC
Comet N/A Jeanneau Sun Odyssey Monica Howell 150 CYC
SYZYGY 69097 J30 LOIC LE GARREC 147 STYC
Elixir 29 Aphrodite 101 Jarred Swalwell 144 STYC
Tonic 59512 Peterson 34 Mark Brink 132 STYC
Kowloon 17 OLSN911 Ken Chin 129 STYC
Ruby 87603 J29 MH Jessica & John Aguilar-Kazaras 120 STYC
Pantera 79025 Beneteau 375 Richard Ewing 117 STYC
Vela Volta 61314 Bav Match 35 Steve Kirsch 117 STYC
Gaucho 68 Ross 930 John Cahill 114 CYC Seattle

Class 6 - Flying Sails Division - Start 18:40:00      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
High Five 333 J 80 Charles Hampson 129 STYC
Jolly Green 1 J/80 Ryan Porter 129 STYC
No Ka 'Oi 15 J/80 Conner D Collins 129 SSC
Reckless 296 J/80 Sezer Emre 129 STYC
Rush 1005 J/80 Phillip Dean 129 STYC
Taj Mahal 445 J/80 Ian Wong 129 Seattle Sailing Club
Underdog 85 J/80 Dulnath Wijayratne 129 SSC

Class 7 - Flying Sails Division - Start 18:45:00      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
Corvo 105 475 J105 Tom Kerr 93 STYC
Creative 51911 J/105 Al Hughes 93 STYC
Liftoff 403 J/105 Jeffrey Pace 93 CYC
More Jubilee 114 J105 Erik Kristen 93 STYC
Peer Gynt 235 J/105 Sara Billey 93 STYC
Poke & Destroy 69061 Evelyn 32-2 Alex Simanis 93 STYC
Puff 115 J/105 Steve Kirsch 93 Seattle Sailing Club
Sasquatch Blue canvas Beneteau Mike Cain 93 STYC
insubordination 212 J 105 Buckey Buckey 93 STYC
Different Drummer 52804 Wauqueiz Centurion 40s Charles Hill 81 STYC
Irie 245 Beneteau First 36.7 George Dowding 78 STYC
One Life 26 J/99 David Miller 78 STYC

Class 8 - Flying Sails Division - Start 18:50:00      

Boat Name SailNo Boat Type Skipper Rating Club
ESCAPE 69160 Corsair F-27 Yury Palatnik 79 STYC
Darkside 77707 Schock35 robert tollenaar 72 STYC
Those Guys 18155 J/35 Tim Huse 72 STYC
Eclipse 256 JBOA109-2 Kirk Fraser 69 STYC
Lapa 309 J/109 Michael Campbell 69 STYC
Lodos 171 J/109 Tolga Cezik 69 CYC Seattle
Izakaya 58 Flying Tiger Iain Christenson 57 Seattle
Bat Out Of Hell USA55 Farr 30 Lance Staughton 54 STYC
Nefarious USA 53 Farr 30 Daniel Randolph 54 CYC
WarCanoe USA 57 Farr 30 Michael Goldfarb 48 CYC
Valkyrie 11104 J/111 Cathy VanAntwerp 42 STYC
Freja RSA 2 Aerodyne 43 Jonathan Cruse 18 STYC
Ruf Duck 79112 Farrier F9R Jeffrey Oaklief 3 Northwest Multihull Association
FREDA MAE 79030 CORSAIR 31R VINCENT DEPILLIS -9 NWMA

STYC scoring (Sun, Aug 2, 2020 - 21:29:31 ver)